המרכז האסטרונומי

הקסדה של ת'ור

תחשבו על קסדה של לוחם נורדי, קסדת מתכת עם כנפיים בצדדים – זה מה שאסטרונומים ראו פה 🔭

הקסדה של ת'ור, הידועה בשם NGC2359, היא בעצם ערפילית מרהיבה השוכנת לה בקבוצת הכוכבים "כלב גדול", קבוצה של חורף שניתן לראות בחלק הזה של השנה בערב המוקדם והלילה.
תופעה קוסמית זו, מרוחקת מאיתנו מרחק של 11,960 שנות אור, ומשתרעת על פני כ-30 שנות אור (כ – 283 טריליון ק"מ) – קנה מידה עצום במונחים אנושיים, אך יחסית צנוע במונחים אסטרונומיים. הערפילית חבה את שמה המעניין לדמיון שלה לקסדה של האל הנורדי תור, המאופיינת בצורתה הדומה לקסדה עם הכנפיים בצדדים.

בליבה של קסדת תור נמצא כוכב מסוג "Wolf-Rayet", מסיבי ומרכזי. סוג זה של כוכב נמצא במצב המסמן את השלבים המאוחרים בהתפתחות הכוכבית של כוכבים מסיביים. כוכבי וולף-ראייה ידועים ברוחות סולריות חזקות במיוחד, ופליטה של חלקיקים במהירויות של מיליוני קילומטרים לשעה. רוחות סולריות הן בעצם שטף של קרינת חלקיקים שהכוכב פולט כשהוא מתיך מימן בליבתו. במקרה של קסדת תור, רוחות סולריות אלה מגיבות עם הגז הסובב, ומעצבות את הערפילית ותורמות למראה הייחודי שלה.

המבנים המורכבים של הערפילית מוארים על ידי הקרינה העזה מהכוכב המרכזי. קרינה זו מעוררת את הגזים בערפילית, גורמת להם לזהור בספקטרום של צבעים עזים, בעיקר בגוונים של אדום וכחול. צבעים אלה לא רק מרשימים ויזואלית אלא גם נותנים מידע על הרכב הערפילית והטמפרטורה שלה. הצבע האדום מרמז על נוכחות של מימן והכחול על חמצן. הפיזור והחוזק של הצבעים, יכולים לעיתים להעיד גם על הטמפרטורה של הגז.

קרדיט תמונה – Ritesh Biswas

הפנינג חלל בבית רותר

הפנינג חלל בבית רותר בחודש מאי, בשבוע לילות יורי לציון האסטרונאוט הראשון שהגיע לחלל ערכנו בבית רותר הפנינג חלל.בהפנינג העברנו הרצאה מעמיקה על היווצרות הירח,

NASA, ESA, CSA, STScI; J. DePasquale, A. Koekemoer, A. Pagan (STScI).

השוואה של ווב והאבל – עמודי הבריאה

האבל מול James Webb – עמודי הבריאה עמודי הבריאה הם חלק מערפילית הנשר – בית יולדות לכוכבים חדשים, ואחת מתמונות האסטרונומיה המפורסמות בהיסטוריה/בתמונה להלן אפשר לראות

נחיתה פרטית ראשונה בהיסטוריה (חצי) מוצלחת על הירח

בפריצת דרך חסרת תקדים, חברת Intuitive Machines הפכה לראשונה להנחית גשושית פרטית על הירח. עם תקלות והצלחות, "נחת-הירח אודיסוס" נועדה לפתוח עידן חדש של חקר החלל. מה השלכות המשימה המהפכנית הזו על עתיד תעשיית החלל וחיינו על כדור הארץ?