המרכז האסטרונומי

עמודי אור יפנים, והקשר שלהם לזוהר הצפוני

לאחרונה נצפו תשעה עמודי אור זוהרים בשמי יפן, תופעה מרהיבה ונדירה שגרמה להתפעלות רבה. האם תהיתם פעם כיצד נוצרות תופעות טבע כאלה? התשובה לכך קשורה לשילוב של תנאים אטמוספריים מיוחדים ומיקום גיאוגרפי מסוים.
עמודי אור נוצרים כאשר אור חודר דרך גבישי קרח מרחפים באטמוספרה, הגורמים לשבירת האור ויצירת אפקט של עמודים זוהרים. תופעה זו יכולה להתרחש בעיקר באזורים קרים שבהם הטמפרטורות נמוכות מספיק להיווצרות גבישי קרח באוויר. במקרה של יפן, התופעה מתרחשת לעיתים נדירות.
עמודי האור ביפן נצפו באזור הררי, מה שמסייע ליצירת התנאים המתאימים להופעתם. האור עצמו יכול להגיע ממקורות שונים כגון שמש, ירח, או אורות עירוניים חזקים. השילוב של מקור אור חזק ואוויר קר במיוחד מייצר את המראה המדהים של עמודי אור מרחפים בשמיים.
אם נחשוב על כך לרגע, תופעה זו מדגימה כיצד הטבע משלב בין מדע ויופי באופן שמרתק את הדמיון. האם ידעתם שתופעות טבע נוספות כמו הזוהר הצפוני גם הן תוצאה של אינטראקציה בין אור ואטמוספרה? הזוהר הצפוני נגרם כתוצאה מחלקיקים טעונים מהשמש המתנגשים עם אטומי חמצן וחנקן באטמוספרה של כדור הארץ.
התבוננות בתופעות טבע כאלה מזכירה לנו עד כמה העולם סביבנו מורכב ומרתק. אם תמצאו את עצמכם באזור הררי וקר בלילה בהיר, תדעו שאולי תזכו לראות במו עיניכם את עמודי האור המדהימים הללו.
 

רכס יאפטוס

הכירו את הרכס המשווני ביאפטוס, הירח השלישי בגודלו של שבתאי.  יאפטוס, בעל רדיוס ממוצע של 736 קילומטרים, עשוי ברובו מקרח עם תכולת סלע קטנה. רכס

Arp-142 הפינגווין והביצה

גלקסיות הפינגווין והביצה נפגשות בריקוד קוסמי מרתק. גילוי זה מספר סיפור של יצירה, עקמומיות וכוחות נסתרים

נחיתה פרטית ראשונה בהיסטוריה (חצי) מוצלחת על הירח

בפריצת דרך חסרת תקדים, חברת Intuitive Machines הפכה לראשונה להנחית גשושית פרטית על הירח. עם תקלות והצלחות, "נחת-הירח אודיסוס" נועדה לפתוח עידן חדש של חקר החלל. מה השלכות המשימה המהפכנית הזו על עתיד תעשיית החלל וחיינו על כדור הארץ?

ביקור בכוכב ניוטרונים

הסודות הנסתרים של כוכבי ניוטרונים: מסע אל עולם של כבידה אדירה, צפיפות בלתי נתפסת, ופלאים אסטרופיזיקליים מרהיבים

שאלות? אנחנו כאן לכל צורך

ניתן גם להשאיר הודעה בטופס יצירת קשר: