המרכז האסטרונומי

כוכב החושך

השם המדעי לפחד מהחושך נקרא "ניקטופוביה". החושך מפחיד אותנו בגלל המסתורין, התעלומה וחוסר האונים שלנו כאשר החוש הכי חזק שלנו לאינטראקציה עם הסביבה מנוטרל. אבותינו הקדמונים שרדו יותר זמן כאשר נמנעו מהחושך, כי הם נתקלו בפחות מכשולים ובפחות טורפי לילה בעלי יתרון.

אם כן, לא מפתיע שהרבה ילדים מפחדים מהחושך, וגם אלה שהתגברו על הפחד מילדותם הצליחו לעשות זאת ככל הנראה בזכות ניסיון וחוש היגיון שמאפשר לנו להבין שאין סכנה ממשית בחדר, הרי ראית את החדר באור כבר עשרות פעמים, ואתה יודע שאין בו סכנה, אז כל שעליך לעשות, זה להושיט את היד אל מתג.

אז מה המקום הכי חשוך שאתם מכירים?

ב-2006 מחקר כוכבי-הלכת הטראנס-אטלנטי (ראשי התיבות באנגלית: TrES) השתמשו בטלסקופים אקסטרה עדינים שבבעלותם כדי לנסות לאתר כוכבי לכת על ידי מדידה וחישוב של הזמן במסלול ההקפה שלהם שבו הם מטילים צל על אותה השמש אותה שהם מקיפים.

אחד מכוכבי הלכת שהתגלה, קיבל את השם Tres-2b.

האטמוספירה של כוכב הלכת הזה כנראה מלאה בחומרים שמאוד "אוהבים" לבלוע אור. חומרים כמו נתרן גזי, אשלגן ותחמוצת טיטניום. הפלנטה הזאת כל-כך שחורה, עד שהיא מחזירה פחות אור מאשר פחם, או צבע שחור אקרילי.

פני השטח של כוכב הלכת, מחזירים פחות מ-1% אור. זה עשוי להישמע מאוד מוזר, ואפילו מאיים. יתרה מכך- אם הייתם מתקרבים אליו עם חללית, לא רק שלא הייתם רואים סתם כדור שחור ומרחף, אלא הייתם רואים אותו זוהר בצבע אדום כהה וחלש, כמו דמות שטנית ומרושעת מסרט אימה, באופן שמזכיר ברזל רותח, רק שבמקרה הזה, מדובר בכדור שחור שעושה את זה.

הסיבה שהוא זוהר באדום היא כי מדובר בכוכב לכת מאוד חם. הוא מסתובב מאוד קרוב לשמש שלו ולכן סופג כמויות אדירות של קרינה, וכתוצאה מכך, חלקה הקטן נפלט ממנו בצורת הילת אור בגוון אדום חלש.

נניח שהייתה לכם חליפה מיוחדת שמאפשרת לכם לבקר בכוכב הלכת הזה ששומרת עליכם מפני החום והקרינה שלו, (או מתופעות קטלניות אחרות ששוררות על פניו…) מה הייתם רואים?

אז כמה קילומטרים אל תוך האטמוספירה שלו – הייתם מתכסים בעלטה מוחלטת, כי כמו שאמרנו, ענק הגזים הזה מלא בחומרים שבולעים אור, והמשמעות היא, שאפילו כניסה שטחית ביותר לתוך האטמוספירה שלו תספק לכם "ראות" שבאופן מדעי, תהיה שחורה יותר מאשר לעצום עיניים! אילו הייתם מדליקים פנס, ומכוונים אותו כלפי הפנים שלכם במרחק של הזרוע המתוחה, ובעומק מספיק עמוק אל תוך כוכב הלכת הזה, האור של הפנס לא היה מגיע לעיניים שלכם כי הגז שמקיף אתכם היה מספיק לבלוע את כולו. מהצד השני, זה אומר שלא תוכלו לראות את כפות הידיים המתוחות שלכם, אפילו אם יש לכם פנס על הראש.

וזה חושך שכבר באמת מתחיל להפחיד…

סופרנובה חדשה בגלקסיית NGC4216

אי שם בעבר, לפני כ 55 מיליון שנים בגלקסיה רחוקה רחוקה בצביר הגלקסיות בתולה, העונה לשם NGC 4216, התרחש אירוע דרמטי. במערכת של שני כוכבים

צילום שמש דרך פילטר כפול

צילום שמש דרך פילטר כפול השמש היא אובייקט נהדר. גם בצפייה וגם בצילום. השמש היא האובייקט האובייקט היחיד בשמים שאנו יכולים לראות משתנה בצורה מהירה,

הקסדה של ת'ור

תחשבו על קסדה של לוחם נורדי, קסדת מתכת עם כנפיים בצדדים – זה מה שאסטרונומים ראו פה