המרכז האסטרונומי

שיר עברי ראשון נחת על הירח

המשוררת  הישראלית ללי מיכאלי פורצת את גבולות כדור הארץ ומגיעה לחלל.

שירה של מיכאלי, 'אימא שלי ,'נבחר לייצג את ישראל באוסף השירה מרחבי העולם ששוגר לירח על ידי SPACE-X – חברת החלל של אילון מאסק, ב-15 בפברואר 2024 (8:05 שעון ישראל) ונחת ב-23 בפברואר 2024 (00:30 שעון ישראל).

 בפרויקט משותף של נאס"א וLUNAR CODEX- (קודקס הירח) נערכה אנתולוגיית שירה מרחבי העולם הכוללת למעלה ממאה ארצות, ביניהן שירה של ללי מיכאלי, שמייצג את ישראל. השיר מוטבע על קפסולת זמן של שניים וחצי ס"מ בעברית ובאנגלית.

Lunar Codex  הוא פרויקט גלובאלי המאחסן את עבודתם של אמנים ויוצרים עכשוויים מרחבי העולם ו AI-אחד על קפסולות זמן ששוגרו במסגרת תוכנית ארטמיס של נאס"א. זו ההצבה המשמעותית הראשונה של נכסי תרבות עכשוויים על הירח, ומהווה כרגע  ארכיון גלובאלי יחיד שמשוגר לחלל. 

הפרויקט עושה שימוש בטכנולוגיה דיגיטלית ואנלוגית במטרה לשמר יצירות שירה וספרות, אמנות, מוזיקה וקולנוע, המאוחסנות בקפסולות זמן שמשוגרות לירח כסוג של מסר בבקבוק לעתיד. כל העבודות עברו דיגיטציה בכרטיסי זיכרון או הועברו ל NanoFiche טכנולוגיית סרטים מבוססת ניקל שיכולה לשמר כמויות עצומות של מידע אנלוגי בגודל מיקרוסקופי.  

אוסף  NOVA-Cכולל יצירות שירה, בהן השיר של ללי מיכאלי, ששוגר על ידיFalcon 9  של SPACE-X חברת החלל של אילון מאסק, והנחתת של חברת Intuitive Machines והצליחה להנחית את הנחתת "אודיסאוס" באזור הקוטב הדרומי של הירח.

השיגור הועבר בשידור חי באתר נאס"א.

 

 

שירה של ללי מיכאלי 'אמא שלי' ששוגר לירח במסגרת הפרויקט, פורסם לראשונה בספרה "צייר אותי בוערת" (הוצאת כרמל, 2008).

 

ללי מיכאלי

 

אימא שלי

 

לֹא בַּבַּיִת

וְ

אֲנִי כְּבָר הִתְעוֹרַרְתִּי לְסֶרֶט

אִמָּא שֶׁלִּי הָלְכָה בִּלְעָדַי לִרְאוֹת וְהִשְׁאִירָה לִי

כִּיסֵּא מְסוּלְסָל וְאֶת כָּל הַכּוֹכָבִים

עַל הָרֹאשׁ

הַשָּׁחוֹר

צילום שמש דרך פילטר כפול

צילום שמש דרך פילטר כפול השמש היא אובייקט נהדר. גם בצפייה וגם בצילום. השמש היא האובייקט האובייקט היחיד בשמים שאנו יכולים לראות משתנה בצורה מהירה,

סופרנובה חדשה בגלקסיית NGC4216

אי שם בעבר, לפני כ 55 מיליון שנים בגלקסיה רחוקה רחוקה בצביר הגלקסיות בתולה, העונה לשם NGC 4216, התרחש אירוע דרמטי. במערכת של שני כוכבים

אטא קארינה

אטא קארינה מערכת כוכבים מעניינת מאוד שנמצאת בקבוצת הכוכבים קארינה – בחצי הכדור הדרומי, 7500 שנות אור מכדור הארץ.למה מערכת כוכבים? כיום מאמינים שבמערכת זו