המרכז האסטרונומי

תמונת היום (27.3.2024) לפעילות שמש

התמונה המדהימה הזו שצולמה על ידי חברנו אילן שפירא, זכתה בתחרות "תמונת היום" של העמוד הפופלרי "SOLARACTIVITY". אילן הוא מצלמי השמש הבולטים בישראל, ואנחנו ממליצים בהחלט להתחיל לעקוב אחרי התוצרים המדהימים שלו.

אז מה אנחנו רואים כאן בעצם?

השמש, הכוכב המרכזי במערכת שלנו, עוברת מחזורי פעילות שונים שמשפיעים על כלל המערכת, כולל כדור הארץ שלנו. אחד המאפיינים הבולטים של פעילות השמש הם "כתמי השמש", שהם מעין כתמים כהים המופיעים על פני השמש לזמן מה ואחר כך נעלמים. כתמי השמש משקפים אזורים שבהם השדה המגנטי של השמש חזק במיוחד ומעוות. הם מעידים על עיצומים בפעילות השמשית, שכן באזורים אלו הטמפרטורה יורדת ולכן הם נראים כהים יותר​​.

המחזוריות המתועדת של כתמי השמש נעה בממוצע של כ-11 שנים, מה שנקרא "מחזור השמש". חוקרים פיתחו שיטות חיזוי על מנת לנסות ולצפות את התפתחות ועוצמת הפעילות השמשית במחזורים הבאים, בהם ניתוח שכיחות איזוטופים בטבעות עצים, שמשקף את רמת הפעילות השמשית לאורך אלפי שנים​​.

פעילות השמש המוגברת והנמוכה משפיעה על מזג האוויר בחלל, ולכן על האטמוספירה של כדור הארץ ועל טכנולוגיות שונות, כמו לווייני תקשורת. בשנים האחרונות, המחקר והמודעות לפעילות השמש והשפעותיה על כדור הארץ ועל מערכות תקשורת וטכנולוגיה הולכים וגוברים, עם מטרה להתמודד עם האתגרים שהיא מציבה​​.

לקרוא ספר בחלל

אם ממש בא לכם להיות לבד, נגיד, כי אתם רוצים לקרוא ספר… המקום הכי בודד, והכי מרוחק מבני אדם שיש הוא ללא ספק החלל החיצון.

תחנת החלל הבין-לאומית

שטה לה בגובה של 400 קילומטר מעל פני הים, תחנת החלל הבינ"ל היא מופת להישגיות אנושית ושיתוף פעולה. בואו ונלמד כמה דברים בסיסיים עליה!

האבל מול ווב מתחרים על הגלקסיה NGC1566

חוזרים לגלקסיות והיום אחת המרהיבות ביותר שיש – גלקסיית המערבולת או בשם הקטלוגי הקליט – M51גלקסיה זו היא אחת הנצפות, המצולמות והנחקרות ביותר. היא קרובה

חורים שחורים – חלק ב

חורים שחורים – חלק ב חורים שחורים סופר מסיביים בפרק הקודם דיברנו על חורים שחורים כוכביים. חורים שחורים אלה הם המצב הסופי של תהליך החיים

שבוע ירחים – צדק

שבוע ירחים – ירחי צדק אם בשבוע שעבר היה ליקוי חמה ששבה את תשומת הלב של כולנו, השבוע אנחנו ניתן את תשומת ליבנו לירחים השונים