המרכז האסטרונומי

גלקסיה לא סדורה שצילם טלסקופ החלל האבל

NGC7292 היא גלקסיה די מפוזרת ועל כן מסווגת כגלקסיה לא סדורה.

הגלקסיה נמצאת במרחק של כ 44 מיליון שנות אור ובתמונה ניתן לראות כוכבים מגלקסיית שביל החלב ועוד כתמים רבים של גלקסיות מרוחקות הרבה יותר.

NGC7292 אמנם חסרה את המבנה הספירלי או האליפטי של גלקסיות "רגילות" אבל ניתן להבחין שבליבה ישנו מבנה דמוי מוט שנמתח מימין לשמאל. זה מאפיין לא שכיח בגלקסיות לא סדורות ולרוב ניצפה בגלקסיות ספירליות (כמו שביל החלב).

למרות מרחקה היחסית קרוב אלינו, בהירות הגלקסיה נמוכה מאוד ולרוב קשה להפרדה מהרקע. זה נובע מכיוון שגלקסיה זו מכילה כמות גדולה מאוד של גז לעומת כוכבים וגז מאיר בעוצמה פחותה הרבה יותר.

טלסקופ החלל האבל צפה בגלקסיה הזו כדי לתת הבנה טובה יותר לגבי ההשלכות של סופרנובה לאחר מספר שנים. סופרנובה התגלתה בגלקסיה הזו בשנת 1964 ומחקר של הסביבה המיידית של הסופרנובה עוזרת לחוקרים להעריך טוב יותר את גודל הכוכב שהתפוצץ. בנוסף, מחפשים האם לאותו כוכב היה שותף – כוכב קטן יותר שאולי שרד את הפיצוץ. הסיכוי שהיה כוכב נוסף הוא גבוה מאוד מאחר ויותר מחצי מהכוכבים ביקום הם כוכבים כפולים – שתי שמשות ואף יותר שחגות אחת סביב השניה. הסיכוי שהכוכב השכן (אם אכן היה) גם שרד את הפיצוץ תלוי כמובן במרחקו מהכוכב הראשי.

טלסקופ החלל האבל, למרות גילו המתקדם (מעל 30) ממשיך לספק הצצות משוגעות אל היקום שלנו

טבעת של אש – ליקוי 2023​

תושבי יבשת אמריקה זכו לחזות לאחרונה באירוע מרהיב – ליקוי חמה טבעתי. התופעה הקוסמית המשגעת הזו הייתה ניתנת לצפייה בחלקים של ארצות הברית, מקסיקו, מרכז אמריקה ודרום אמריקה לפני יומיים ב-14 באוקטובר.

גלקסית אנדרומדה

השכנה הקרובה – אנדרומדה גלקסיית אנדרומדה היא הגלקסיה הגדולה הקרובה ביותר אלינו – במרחק של רק 2.5 מיליון שנות אור (מהירות האור – 300,000 קילומטר

האם מצאנו את הגלקסיה המושלמת?

האם מצאנו את הגלקסיה המושלמת? אי שם בשמיים ליד קבוצת הכוכבים "הנחש", ניתן למצוא גוף בעל צורה סופר יוצאת דופן שמרחף לו בחלל הבין גלקטי.

ענקי הגז בעין אינפרא אדומה

ענקי הגז בעין אינפרא אדומה ארבעת כוכבי הלכת הגזיים כפי שנראים מבעד לטלסקופ החלל James Webb.צדק, שבתאי, אורון ונפטון.לכולם טבעות – גם לצדק – והן

דגימת האסטרואיד OSIRIS-REx

אסטרואידים הינם גושים ענקיים של סלע שמרחפים להם במסלולים שונים סביב השמש, כמו שאר הגופים במערכת השמש. הם מורכבים בעיקר מסלעים ואבק, אך רבים מהם כוללים מרכיבים מעניינים שונים כמו מים, מתכות ועוד. רבים מאותם אסטרואידים מכילים משאבים אותם נרצה לכרות בעתיד, ולשם כך יש צורך להתחיל במיפויים ברזולוציה גבוהה, כלומר להתחיל לצלם מקרוב, מאוד קרוב.