המרכז האסטרונומי

לקרוא ספר בחלל

אם ממש בא לכם להיות לבד, נגיד, כי אתם רוצים לקרוא ספר…
המקום הכי בודד, והכי מרוחק מבני אדם שיש הוא ללא ספק החלל החיצון. נניח לרגע שאין לך בעיה להישאר בחליפה שמגנה עליך, (או אם בא לכם לדמיין שאתם בסרט מד"ב ומסיבה כלשהי אתם יכולים להישאר חשופים בחלל בלי להיפגע, גם בסדר).
אז בדמיון אתם נמצאים באזור פתוח, בלי חללית שתעטוף אתכם. ככה, בחלל.

אם נניח אתכם רחוק מאוד ממערכת השמש, רחוק מכל גלקסיה, ורחוק מכל כוכב, האם האור שלהם, המרוחק, מספיק חזק כדי שתוכלו לקרוא את הספר? האם האור של הכוכבים יהיה מספיק חזק כדי שתוכלו, נגיד, לראות את כפות הידיים שלכם?

ומה אם נהיה במסלול של כדור הארץ, (באותו המרחק מהשמש) אבל, בחלל, פשוט מחוץ לכדור הארץ? האם השמש לא תספיק כדי שתוכלו לקרוא?

אז התשובה לשאלות האללו תלוייה בכמה גורמים;


בתור התחלה, אם נניח אתכם ב"חלל עמוק" (רחוק ממערכות שמש כלשהן), האור של הכוכבים מסביב לא מספיק חזק מכדי להאיר את הספר, או את כף היד שלכם. גם אם היד שלכם הייתה מחזירה את כל האור שפוגע בה (היא לא עושה את זה), עדיין מדובר בבערך 0.0001 lux (יחידת מידה של הארה), והעין האנושית לא מספיק רגישה לאור כל-כך חלש. אז לא תוכלו לראות את היד, אבל אתם כן תוכלו לדעת שהיא שם – אם נשים את היד מול הפנים שלכם, תראו את הצללית שלה על רקע הכוכבים – דמיינו רקע של מיליוני כוכבים, וצללית שחורה של יד באמצע… אז לקרוא ספר במצב הזה גם לא בא בחשבון, הספר יראה לכם כמו בלוק שחור, כאשר הצל של הספר יסתיר את הכוכבים שסביבכם וזה כל מה שתראו.

מה לגבי מערכת השמש? אם אתם נמצאים באותו מרחק מהשמש, פשוט לא על כדור הארץ, אז השמש בשמיים תיראה לכם באותו הגודל גם בחלל, לא?

קודם כל, אין יותר "שמיים" כשלא נמצאים על כדור הארץ, אז לא בדיוק. באור היום על כדור הארץ השמיים כחולים כי האור של השמש מתפזר באטמוספירה, אבל בחלל מחוץ לכדור הארץ אין אטמוספירה, והשמש תיראה כמו כדור לבן בוהק, זורח בלבן. בזווית הנכונה, בהחלט כן תוכלו לראות את כף היד ולקרוא את הספר שלכם, אם לא מפריע לכם שהשמש תבשל אתכם ותשרוף אתכם. אם להישאר על חוף הים זמן ארוך מדי יכול לגרום לכוויות בעור, תחשבו מה השמש יכולה לעשות לכם אם אין שכבה של מאה קילומטר של אוויר שיגנו עליכם. אפילו דרך חליפה מגנה, להישאר יותר מדי זמן מחוץ לחללית זה מסוכן, גם לאסטרונאוטים שנמצאים קרוב לכדור הארץ. הקרינה והחום ישרפו אתכם חיים.

אולי מוטב לקרוא את הספר על הכורסא, בבית.

השמש אצלנו במצפה – 18/4/2023

השמש אצלנו במצפה – 18/4/2023 תוך כדי ההמתנה לשיגור החללית של SpaceX הספקנו לגנוב שתי תמונות של השמש שלנו.השמש ממשיכה להתקדם לשיא מחזור הפעילות שלה

שבוע ירחים – פלוטו

זוכרים שאמרנו כמה פעמים שירח זה משהו שמסתובב סביב כוכב לכת?טוב, שיקרנו.בערך…כדור הארץ מושך את הירח, ובגלל זה הירח מסתובב סביב כדור הארץ. אבל בעצם

צילום שמש דרך פילטר כפול

צילום שמש דרך פילטר כפול השמש היא אובייקט נהדר. גם בצפייה וגם בצילום. השמש היא האובייקט האובייקט היחיד בשמים שאנו יכולים לראות משתנה בצורה מהירה,