המרכז האסטרונומי

בצל בחלל?

המבט הזה לקו האופק מציג לנו תמונה שנראית כמו גלקסיה קרובה מדי, אבל היא למעשה עקבות דחף של טיל רגיל – שמוארות באופן לא שגרתי. 
 
אף על פי שהטיל Falcon 9 של SpaceX שוגר מבסיס חיל החלל ונדנברג בקליפורניה, ארה"ב, עקבות הדלק שלו נראו מעל אזור רחב בהרבה, עם התמונה המרהיבה שנלקחה מאקוריירי, איסלנד, והמראה המדהים נתפס לאחר מכן בחשיפה יחידה של 10 שניות באמצעות סמארטפון, לפני שהיא התפוגגה מהר. 
 
כמו עננים בלילה, בהירות עקבות הדחף נגרמת על ידי "אפקט הדמדומים", שבו עצם נמצא גבוה מספיק כדי להיות מואר בקרני שמש אחרונות, אפילו כאשר הצופה על הקרקע חווה את חושך הלילה. הצורה הספירלית נגרמת כתוצאה מכיוונון מחדש של הטיל כדי לשחרר לוויינים לכיוונים שונים. כוכבים וזוהר צפוני ירוק ואדום חיוורים מופיעים ברקע של תמונה יוצאת הדופן זו.
 
קרדיט – NASA APOD, Seung Hye Yang

גלקסיית המערבולת – צלילת עומק

גלקסיית המערבולת – צלילת עומק חוזרים לגלקסיות והיום אחת המרהיבות ביותר שיש – גלקסיית המערבולת או בשם הקטלוגי הקליט – M51גלקסיה זו היא אחת הנצפות,

נחיתה פרטית ראשונה בהיסטוריה (חצי) מוצלחת על הירח

בפריצת דרך חסרת תקדים, חברת Intuitive Machines הפכה לראשונה להנחית גשושית פרטית על הירח. עם תקלות והצלחות, "נחת-הירח אודיסוס" נועדה לפתוח עידן חדש של חקר החלל. מה השלכות המשימה המהפכנית הזו על עתיד תעשיית החלל וחיינו על כדור הארץ?

דגימת האסטרואיד OSIRIS-REx

אסטרואידים הינם גושים ענקיים של סלע שמרחפים להם במסלולים שונים סביב השמש, כמו שאר הגופים במערכת השמש. הם מורכבים בעיקר מסלעים ואבק, אך רבים מהם כוללים מרכיבים מעניינים שונים כמו מים, מתכות ועוד. רבים מאותם אסטרואידים מכילים משאבים אותם נרצה לכרות בעתיד, ולשם כך יש צורך להתחיל במיפויים ברזולוציה גבוהה, כלומר להתחיל לצלם מקרוב, מאוד קרוב.